S01F02 Chakram

tytul

W części pierwszej panowie TRENTON, GRANT, CHRIS, CHAD otrzymali możliwość wyboru stali na swój nóz. Mieli za zadanie poddać recyklingowi części stalowe.
Są pewne ogólne zasady stosowania określonych grup gatunków stali do wyrobu określonych części stalowych.
Mając wiedzę, z jakiej grupy stali jest wykonany dany detal, można dobrać temperatury obróbki plastycznej stali, a także temperatury BARDZO PRZYBLIŻONE hartowania i odpuszczania.

TRENTON
Wybrał kulkę z łożyska dość dużego (wielkogabarytowego), do wyrobu tego typu detali stosuje się stale łożyskowe klasy ŁH20M (daleki odpowiednik AISI 52100mod4). Jednak obróbka plastyczna i cieplna tych stali niewiele się różni od obróbki cieplnej stali ŁH15 (AISI 52100).
Stal ŁH15 jest stalą nadeutektoidalną, problemy na jakie można napotkać podczas kucia stali nadeutektoidlanych pozwoliłem sobie opisać tutaj: http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/kucie_stali_nadeutektoidalnych/ .

5_11 trenton
5:11 Wreszcie w tym programie ktoś sobie przypomniał o istnieniu mechanicznych pomocników! Mimo, że młot sprężynowy jest nie dużego i ciężkiego bijaka i tak jest o niebo lepszy od kucia ręcznego.

10.21 trenton
10:21 Pęknięcie w klindze zostało zauważone podczas grzania do hartowania. Podczas nagrzewania detalu (do temperatur powyżej ok. 700 st. C) w którym są nieciągłości, wszelkie pęknięcia, duże wady są widoczne gołym okiem. Stąd pogrzewania detalu, aż zacznie „świecić” jest często stosowaną metodą do wykrywania pęknięć w detalach.
A dlaczego pękło? Jak zwykle, zła kontrola temperatury obróbki plastycznej (za jasno w pomiesczeniu) przede wszystkim. A stale nadeutektoidalne to bardzo wymagające stale, nawet podczas zwykłego kucia.

GRANT
Wybrał łom. Tego typu narzędzia wykonuje się z najróżniejszych stali, dosłownie co wejdzie pod rękę, a na pewno nie wykonuje się ze stali narzędziowych. Mozna przyjąć, że łom ten był wykonany ze stali np. 40H (AISI 5140 H). Stal ta o wiele więcej wybacza podczas przeróbki plastycznej i późniejszej obróbki cieplnej, w porówaniu z typowymi stalami narzędziowymi.
A dlaczego pękło? Jak wyżej: zła kontrola temperatury obróbki plastycznej (za jasno w pomieszczeniu), oraz hartowanie stali o nieznanym składzie chemicznym i niezanej temperaturze hartowania.
Jest sposób na określenie temperatury hartowania stali o nieznanym składzie chemicznych, ale jej wadą jest jej pracochłonność i czasochłonność. Jednak da się, działa, tylko trzeba chcieć!
http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/proba_metcalfa/

CHRIS
Wybrał pilnik tarnik do drewna, o charakterystycznym wzorze nacięć. Najczęścoiej takie tarniki wykonuje się ze stali klasy N9E (1095), NC4 (AISI 52100) analog stali ŁH15.

4_32 chris
4:32 Znowu klepanie młoteczkiem. Stal nalezy kuć: „JEB, JEB, JEB”, duże gnioty, szybkie.

6_05 chris
6:05 Po co kuć rękojeść? Rozumiem, odkucie czubka,bo miało być kute, ale każde dodatkowe kucie to możliwość popsucia detalu.

CHAD
Wybrał kulkę z łożyska dość dużego, do wyrobu tego typu detali stosuje się stale łożyskowe klasy ŁH20M (daleki odpowiednik AISI 52100mod4). Jednak obróbka plastyczna i cieplna tych stali niewiele się różni od obróbki cieplnej stali ŁH15 (AISI 52100).
Stal ŁH15 jest stalą nadeutektoidalną, problemy na jakie można napotkać podczas kucia stali nadeutektoidlanych pozwoliłem sobie opisać tutaj: http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/kucie_stali_nadeutektoidalnych/ .
A dlaczego pękło? Jak zwykle, zła kontrola temperatury obróbki plastycznej (za jasno w pomieszczeniu) przede wszystkim. A stale nadeutektoidalne to bardzo wymagające stale, nawet podczas zwykłego kucia.

Do wszystkich uczestników:

Przyjmuję, że wszyscy uczestnicy hartowali swoje ostrza.
– Jeśli jest czas, poddając recyklingowi detal stalowy, zawsze dobrze jest go wstępnie odpuścić, mniejsze prawdopodobieństwo, że pęknie,
– zbyt mocne oświetlenie sali widowiskowej nie sprzyja ocenie temperatury stali na podstawie barw żarzenia, tak więc jakość kucia i hartowania „na oko”, pozwolę sobie ocenić dość nisko,
– szlifowanie hartowanej klingi bardzo agresywnie: mocne dociskanie podczas szlifowania hartowanej klingi powoduje nagrzanie się ponowne powierzchniowych warstw stali (niekontrolowane odpuszczanie) do wysokich temperatur oraz powtórne zahartowanie (bo szlifują dalej, aż stal zaczyna „świecić”) powierzchniowych warstw stali. Problem ten często występuje podczas szlifowania i jest sprawcą tzw. siatki pęknięć szlifierskich,
– klepanie stali: ktoś kiedyś napisał „stal kuje się szybko i mocno: JEB, JEB, JEB”. Poklepywać to można różyczkę na ogrodzenie kute, stale narzędziowe kuje się szybko, z dużymi gniotami, ciężkimi młotami, z jak najmniejszą ilością grzań. Uczestnicy używali małych młoteczków, klepali na kowadle!
– hartowanie stali o nieznanym składzie chemicznym, o nieznanej temperaturze hartowania to proszenie się o pęknięty detal,
– nie pokazano odpuszczania ostrza (możliwość odpuszczania była, można tak wyregulować piec gazowy, by w komorze panowała niższa temperatura),
– podczas grzania do kucia na stali tworzy się zgorzelina/zendra, usuwa się ją najczęściej szczotką drucianą, wodą, ale nigdy dmuchaniem z płuc własnych!

6.59 kowadlo
– 6.59 Spawana stalowa podstawa kowadła: Kowadło winno być osadzone raczej na drewnie, ładnie wtedy tłumione są drgania, a i ręka kowala mniej się męczy. SPAWANIE! kowadła do podstawy to żart delikatny, Kowadła mozna spawać, ale z zachowaniem szczególnych warunków przygotowania do spawania, studzenia po spawaniu ipóźniejszym odprężaniu po spawaniu.
– jakoś nikt nie pokazał hartowania kling!.
Część druga.
GRANT

18.19 grant
18.19 Lutowanie stali niskostopowej z mosiądzem. Do lutowania, zawsze, należy oczyścić detale do „gołego metalu”, stosować topniki lub kwas do lutowania.
Część trzecia
TRENTON

34.00 trenton
34:00 Lutowanie twarde stali. Oczyszczone do „gołego metalu”, jest i topnik do lutowania. Brawo, czyli da się.
CHRIS

32.25 chris
32.25 Zgrzewanie kowalskie dwóch kawałków stali. Stal po wyjęciu z pieca nalezy oczyścić szczotką drucianą z powstałej w piecu zendry, posypać boraksem (ten biały proszek), to uniwersalny topnik, do lutowania i zgrzewania. Dlaczego przypalony detal? Za długo był w piecu.

Do obu Panów
Kółóka były spawane, czyli raczej ze zwykłej stali konstrukcyjnej. Co do znaczy dla użytkownika narzędzia? Kółko bedzie się tępić od patrzenia na nie.

Teraz rodzynek.
CHRIS

13.54 chris21.44 chris

13.54 Widać nożyk wykonany z pilnika tarnika o charakterystycznym wzorze.
21.44 Widać nozyk wykonany z pilnika do metalu o charakterystycznym wzorze, innym niż w tarniku.
Nie zarzucam nikomu oszustwa, ale wzór na pilniku nie zmienia się w czasie 6 godzin, nawet w amerykańskim filmie. To dwa rózne noże!

Edyta

Dzięki uzytkownikowi Obi_wan_0 wiem już, że „farrirer’s rasp” może mieć różne nacięcia z obu stron. Tak więc cofam swoje podejrzenia o podstawienie nożyka.. 

PRZEPRASZAM

I dziękuję Obi_wan_0 za naukę.